sobota, 16 stycznia 2016

Ciekawy prezent

Dziś w klubie dostałem bardzo ciekawą rzecz. Pudło zdjęć. Ze znajdujących się w nim kilkudziesięciu zdjęć kilka naprawdę jest ciekawych. Właściciel, Stefan Jabłoński urodzony w 1923 roku prawdopodobnie pozostawił po sobie tą skrzyneczkę wspomnień, która butwiała gdzieś w wilgoci, wnioskując z zagrzybienia jej dolnej części.


Skład papierniczy Stanisław Winiarski, z siedzibą na Nowym Świecie. Egzystuje od 1865 roku. Na co mogło być to pudełko,z pewnością przedwojenne?
Pora zajrzeć do środka.

Pan Jabłoński, w grudniu 1944 stracił oko. To pozwala rozpoznać go na wszystkich dalszych zdjęciach. Gdzie mogło być wykonane zdjęcie? Na robotach w Niemczech? Zdjęcia portretowe to cała oddzielna koperta, zatem mały chłopiec w mundurku harcerskim to też z pewnością on. 
Mieszkał z żoną w Warszawie i Warszawa pojawia się na zdjęciach najczęściej. Wyjątkowo ciekawa jest seria fotografii datująca się na lata 63-64. Na poniższym Koszary Artylerii Koronnej, dzisiejsza Hala Mirowska.


Całość wywołuje we mnie podekscytowanie. Wkraczam w życie obcego sobie człowieka, mając w ręku jego pamiątki. Właściciel prawdopodobnie nie żyje. Ostatnie zdjęcia pochodzą wg mnie z lat 90. Gdyby nazwisko Jabłoński nie było tak powszechne, być może pomyślałbym o odszukaniu kogoś, kto na tych zdjęciach znalazłby rodzinę.

4 komentarze:

 1. hm ,niby to tylko stara skrzynia,a w srodku czyjes zamkniete zycie
  pozdrawiam cieplo ulka z dawnej interii

  OdpowiedzUsuń
 2. Pudełko skarbów...
  mam też takie pudełko ze zdjęciami mojej rodziny
  to niesamowite...

  OdpowiedzUsuń
 3. litości, Koszary Wołyńskie, to ciężkie więzienie tzw Gęsiówka, budynek rozebrano w 1964 r. na jego miejscu stoi muzeum Polin. Hale Mirowskie, to Hale Mirowskie, są gdzie indziej i mają się nieźle.

  OdpowiedzUsuń