poniedziałek, 29 lutego 2016

Kolejne zjdęcia z wojny,

 Kolejne dwa zdjęcia września 39. Pierwsze zrobione przez żołnierza niemieckiej 10 dywizji pancernej, w pełni obrazuje przerażenie ludności cywilnej na widok wrażych wojsk. Przestrachu nikt nie kryje, ręce babiny na pierwszym planie składają się niby do modlitwy... Kobieta w pasiastej sukience w zakrywa dłonią usta... jakby nie dowierzała, że to co się dzieje, dzieje się naprawdę.

A tu już moje okolice, czyli znów pokłosie bitwy nad Bzurą. Spośród licznych zdjęć zrobionych wtedy przez Niemców wciąż wyłania się ten sam obraz, padłych koni i zniszczonego sprzętu wojskowego.No i jeszcze kolumn jeńców wziętych do niewoli.

4 komentarze:

 1. Akurat pisałem m.in. o wyzwoleniu Kielc przez legionistów Piłsudskiego, i myślę, że ludność cywilna zawsze się bała wejścia wojsk, nawet jak niosły im niepodległość ... ot, byle polska wieś spokojna.
  Te zdjęcia to z rodzinnego archiwum?
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie, głównie skany i odbitki z różnych źródeł, choć mam też parę oryginałów. Bardzo dużo z sochaczewskiego muzeum, bo współpracujemy z nimi. My, znaczy ja z kolegą, tworzymy razem portal http://starysochaczew.pl/.

   Usuń
 2. Wiesz, gdy tak oglądem tego typu fotografie, gdy czytam opisy tamtych zdarzeń (i nie tylko tamtych) zastanawiam się często komu podoba się piosenka:
  „Wojenko, wojenko, cóżeś ty za pani,
  Że za tobą idą, że za tobą idą
  Chłopcy malowani?”
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też mi średnio podchodzą piosenki gloryfikujące wojnę, ale ten kto na nią szedł, niestety musiał się jakoś z nią oswoić by nie zwariować po pierwszej walce. Może ta piosenka, personifikująca w taki sposób wojnę to właśnie miała na celu?

   Usuń