środa, 1 lutego 2017

W Polskim bagnie

W czasie gdy LW udaje pełną gębą noblistę, ujawniono ekspertyzy pewnej teczki. Tym razem huczą o tym nawet zachodnie dzienniki, nie bawiąc się w ceregiele.  Elektryk zdewaluował się do kabla.

Generalnie czy coś to u nas zmieni? III RP zbudowano na gigantycznym kłamstwie... Ale tego świadomość miałem od dawna. Żal mi ludzi, którym się wydaje że odzyskali prawdziwą wolność a nie jej kolorową namiastkę z ochłapów. Bo wolność to praca, która daje możliwości rozwoju swoich zainteresowań, zapewnienia bytu rodzinie bez kredytów i uwiązania się na smyczy przed bankiem, szacunek pracodawcy, który nie mówi pracownikowi, - nie podoba się to spier... Niktórzy może to mają.

Gardłują jeszcze, że to niszczenie historii, autorytetu, gra polityczna, zemsta... od tego relatywizowania dobra in zła robi mi się mdło, jak i o słuchaniu czego to wielkiego Wałęsa nie dokonał... Niektórzy tych dokonań będą bronić jak cnoty swojej matki. Jak tu przyznać że legenda to tylko legenda? Że to tylko cień jakiegoś układu...

Samego Wałęsy byłoby mi niemal szkoda. Uwierzył w swoją wielkość, może nawet cesarskie pochodzenie od Walensa. Byłoby, gdyby nie lata prymitywnych kłamstw i firmowanie swoją gębą szulerskich układów. 

Zresztą słowna szulerka to chleb powszedni polityków i autorytetów moralnych od zwędzania ze stołu srebrnej zastawy i wychodzenia  z domu kuchennym drzwiami. Sorry taki mamy klimat, że inni tu nie chcą jakoś rosnąć. 26 komentarzy:

 1. I to by było na tyle.Kurtyna w dół...
  Ale nie podoba mi się to,że w nowej "podstawie programowej nie ma Lecha Wałęsy.Jest o Solidarności".No przepraszam bardzo ale jeśli tak rzeczywiście będzie,to do czego to zmierza?Niewygodnych eliminujemy?O Wałęsie można powiedzieć wszystko i czy to się komuś podoba czy nie,był ważnym człowiekiem w historii Polski.
  Anastazja

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W sumie uczymy się o Radziejowskich, Sicińskich, czemu nie o Wałęsach? Choćby nawet w kategorii słupa.

   Usuń
  2. Słup najczęściej jest podporą czegoś...;)
   A.

   Usuń
  3. Ubeckich układów, które rozkradły Polskę w tym wypadku.

   Usuń
  4. To tym bardziej chyba powinno się o tym uczyć?
   A.

   Usuń
  5. Przecież nie mówię, że nie. To zbyt ważna postać końca XX wieku, żeby o niej nie uczyć.

   Usuń
 2. Nigdy nie byłem wyznawcą Wałęsy, raczej zawsze należałem do jego krytyków. Ale zarzucać Wałęsie, że na początku lat 70' ub.w. podpisał jakieś kwity, to tak jakby Trauguttowi zarzucać, że w młodości służył w armii rosyjskiej ... I to sprawia, że między dżumą a cholerą wybieram Wałęsę.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie zarzucam mu, że podpisał kwity, tylko że palił głupa później. Traugutt też się wypierał służby u cara?
   Ja jednak wybieram prawdę, mając w poważaniu i dżumę i cholerę...

   Usuń
  2. Celowo podałem skrajny przykład z Trauguttem, bo przecież on przysięgał i służył we wrogim wojsku. A jeżeli nawet Wałęsa byłby SB-kiem, czy agentem GRU, to kogo zdradził? Przecież SB nie występowało zbrojnie przeciw Polsce, a Polska była sojusznikiem ZSRR. Palił głupa to fakt, ale inaczej pisowaci po jego trupie już wcześniej by się dorwali do władzy.

   Usuń
  3. A tak przy władzy zostali starzy znajomi. :) Nic się złego nie stało, bo postawili przecież "legendzie" pomnik. Panowie z SB obracając teczkami, sprzedali sobie Polskę, a opozycja niepisowata bawiła się w rządzenie.
   Owacje na stojąco.

   Usuń
  4. Nie zgodzę się z tym, że Wałęsa nie zdradził. Donosił na swoich kolegów [kanalia, szuja], a za krzywdę ludzką brał pieniądze. To udowodniono w tych ekspertyzach. Teraz zamiast przeprosić, to jeszcze idzie w zaparte. Kiedy myśli tą krzywdę naprawić- na łożu śmierci?

   Usuń
  5. Trauguttowi wybaczono wcześniejszą przynależność do armii rosyjskiej, Kościuszce (i kilku innym znanym Polakom) wybaczono pachtowanie z carycą Rosji, a Wałęsie - my katolicki naród - nie możemy wybaczyć tego, że doniósł na kilku swoich kolegów z pracy. Jesteśmy prawdziwie chrześcijańskim narodem, bo gdy ktoś w nas kamieniem, to my w niego nie chlebem, ale kłonicą i granatem. ;) :-D

   PS. Wielu TW na procesach weryfikacyjnych zeznawało, że donosili na swoich kolegów w sprawach mało ważnych, po to, aby ukryć te ważniejsze i żeby SB się odczepiła.

   Usuń
  6. Wiesz, w nosie mam jego donoszenie w latach 70, bo to było mało ważne tak naprawdę.
   O wiele bardziej niepokojące jest to, co działo się później za jego prezydentury, a zwłaszcza to, że przez fakt, że Bolek chciał zostać herosem bez zmazy i skazy urżnięto łeb dekomunizacji i deubekizacji.

   Zresztą wybaczyć można komuś kto prosi o wybaczenie. Wałęsa ma gdzieś wybaczenie.

   Usuń
  7. P.S i jakby LW tak sprawę postawił wcześniej nikt by nie miał o co się czepiać.

   Usuń
  8. Ty może masz to w nosie, i słusznie. Ale inni bogobojni katolicy chętnie by zdzielili Wałęsę krzyżem przez łeb, i nie dlatego, że donosił (bo oni przecież też to robili), tylko dlatego, że razem z KOD-em chce obalać IV RP. Przecież gdyby było inaczej to mogliby Wałęsę rozliczać 28 lat (albo nawet 47 lat) temu.

   Usuń
  9. Histeria KODu dotyczy obrony tamtych układów właśnie. Jak myślisz, dlaczego go nie rozliczyli, przecież temat był ogólnie znany wcześniej. Generalnie nie chodzi tylko o bogobojnych katolików, tylko o kształt jaki ma teraz Polska. Za to się należy Wałęsie krzyżem, ale jeszcze bardziej należy się tym, którzy grali jego tępą łepetyną.

   Usuń
  10. A teraz będziemy mieli i tak inne układy, w których Wałęsa to trzecia liga. Mnie nie szkoda tych wieloletnich pieszczochów, szkoda tylko że tej luki nie da się zapchać żadnym autorytetem...

   Usuń
  11. W latach 1980/81 były tylko dwie opcje: 1/ Siłowa likwidacja "Solidarności", i 2/ Interwencja ZSRR. To potwierdzali ówcześni władcy świata. Wcale bym się nie zdziwił gdyby Wałęsa i Jaruzelski, po "dogadaniu się" wybrali "trzecią drogę", czyli powolne wybijanie się na wolność. Ale to jest zbyt skomplikowany problem dla nas ... jak Wałęsa mówił "głowa mała".

   Usuń
  12. Wtedy może i tak.
   Ale w 1992 był to już efekt zgniłego kompromisu, z którego należało się wycofać, a już z pewnością nie pozostawiać jego sygnatariuszom takiej swobody. Ja zresztą i tak nie widzę tu roli dla Wałęsy innej niż słup. Byli cwansi.

   Usuń
 3. I pewnie będąuczyć o Wałęsie. Tylko czego? Prawdy czy kłamstwa? Może w końcu coś się zacznie zmieniać w tym kraju, a ta ekspertyza jest tego początkiem... A może nic się nie zmieni I nadal będziemy sobie tkwić w tym czymś zwanym wolną polską...

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Prawda czy fałsz, kto ma rację a kto nie?
  Gdyby tak pogrzebać głębiej, to nie znajdziesz takiego, co to pierwszy może rzucić kamieniem, ale wyciąganie takich smaczków na światło dzienne i reklamowanie jako zdrady narodu przez nielepszych , a może gorszych budzi mój niesmak...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nielepsi mu tej teczki nie zrobili, to jego garb.

   Usuń
 5. Jeśli tylko by o Wałęsę chodziło, kit mu w oko. Mnie on nie przekonał. Bardziej w tym irytuje fakt, że oto ktoś inny kreuje się na „bohatera” i do tego potrzebna jest mu eliminacja Wałęsy. To było widać na gali „Człowieka wolności”. Przez tą „zamianę” nikt nic nie zyska, jedynie robi się z nas idiotów.
  Jednak mam mieszane uczucia gdy piszesz, że na komunistycznym „dobrobycie i pewności jutra” wybudowano „gigantyczne kłamstwo”. Gdyby owa pewność jutra, zapewnienie zainteresowań, czy życie bez kredytów były takie wspaniałe komuna by nie upadła. Bo nie tyle Wałęsa ją zniszczył, ile umarła na własne życzenie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale ja tak nie napisałem. Napisałem jak powinna wyglądać wolność, nie dawała jej komuna, nie daje jej III RP.

   Usuń
  2. Nie czaruj. Cały drugi akapit to pochwała czasów komuny przez kontrast z III PR.

   Usuń
  3. Wiesz co chłopie, naucz się czytać ze zrozumieniem, bo zaczynasz mnie irytować. Już drugi raz wciskasz mi coś, co nawet w przybliżeniu nie odnosi się do tego co napisałem. W drugim akapicie nie ma ani słowa o żadnej komunie.

   Usuń