niedziela, 16 października 2016

Przeszłość i historia

Czy zainteresowanie przeszłością i historią jest tym samym? Otóż nie jest to w moim przypadku równoznaczne. Lubię rzeczy stare, niestety niektórych z nich nie da się wyciągnąć żadnego kontekstu historycznego.Ostatnio trafiłem na dwa ciekawe zdjęcia, zbieram takie rzeczy na serwisach aukcyjnych, skanuję od znajomych, kupuję na pchlich targach. Głównie chodzi o przedmioty związane z historyczną ziemią sochaczewską, ale nie tylko. Na przykład te zdjęcia, które ostatnio mnie zafascynowały.


Dla tych ludzi w 1928 roku tło było romantycznym reliktem przeszłości, dziś w 2016 sami z pewnością są już jej częścią. Cóż to za ruiny? Czyżby część Wysokiego Zamku, który ongiś wzniósł Kazimierz III Wielki? To zdjęcie wykonano w w 1937 roku w Chochołowie. Dokładnie 9-VII. Jest perfekcyjnie klarowne, poza tym rozmieszczenie osób na zdjęciu nie jest przypadkowe, gdyż jest zbyt idealne. Podobnie jak w przypadku zdjęcia pierwszego nic nie wiadomo o ludziach ze zdjęcia.
Co można z niego natomiast wysnuć w kontekście historycznym z posiadaną szczątkową wiedzą? Niewiele. Trochę o modzie panującej w danym okresie, troszkę o architekturze. Ale jest w nich coś fascynującego.

2 komentarze:

  1. Zdjęcia są bardzo ciekawe, każde w swoim rodzaju, o drugim można nawet snuć różne historie, bardziej przemawia do wyobraźni, świetne.

    OdpowiedzUsuń