czwartek, 20 października 2016

Warszawa gorszych dni (1)

Pewną perełkę znalazłem na serwisie aukcyjnym - szereg unikalnych zdjęć okupacyjnej Warszawy. Są unikalne ze względu na fakt, iż są to jeszcze wtedy mało popularne zdjęcia kolorowe (być może dwóch różnych autorów). Widać na nich, że życie w zrujnowanym mieście wraca jako tako do życia, wykonane zostały zimą i chyba wiosną, stawiałbym na rok 1940, może 1941 bo na ulicach jeszcze widać Żydów. Tego świata już nie ma, zatrzymał się tu jeszcze na moment w kadrze. Zapraszam na wystawę, którą podzieliłem na kilka setów tematycznych. 
6 komentarzy:

 1. Na mnie wrażenie zrobiło piąte w kolejności zdjęcie. Takie „coś” jeszcze funkcjonuje w moim miasteczku gminnym . Trochę nowocześniejsze, bo z radiem na taśmy kasetowe z którego dobywają się dźwięki disco-polo. ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Niesamowite, znalazłeś prawdziwe perełki, widać na nich tę normalność w nienormalnych czasach. Wszystkie sa ciekawe, ale urzekły mnie te śmiejące się w głos kobiety na targowisku:-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, czasy były ciężkie, ale życie toczyło się dalej.

   Usuń
 3. Wspomnienie, a zdjęcie przywołuje wspomnienie- ono ma coś z uśmiechu i ze łzy. Powiadasz- zatrzymane w kadrze? Nie da się zatrzymać czasu. Mija niepowrotnie a nam pozostają jedynie wspomnienia. To przemijanie wywołuje nostalgię.
  A zdjęcia są super. Nie znam dobrze Warszawy. Moja Teściowa była Warszawianką. Córka oficera W.P. o którym wieść zaginęła już w 1939r. Po Powstaniu Warszawskim wywieziona na roboty do Niemiec. Nie chciała o tym opowiadać. Pragnęła to wymazać z pamięci.
  pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czasu się nie da zatrzymać, ale obraz przeszłości i owszem.
   Również pozdrawiam.

   Usuń