czwartek, 9 lutego 2017

Kapliczka i armata

Kapliczka na zdjęciu się niestety nie zmieściła, ale za to zmieściła się wielka armata. Generalnie szkoda, bo bardziej mniej ona interesuje niż to działo... 
W 1910 roku obchodzono 600-lecie bitwy pod Grunwaldem i z tej okazji postawiono w tej bliżej nieznanej miejscowości figurę Matki Boskiej. Jak się dokładnie przyjrzeć, na cokoliku pod figura jest napis: "Królowo Korony Polskiej módl się za nami". I poniżej daty 1410, 1910 Grunwald. Stawiałbym więc na zabór rosyjski, może austriacki Niemcy chyba by na takie upamiętnienie łupnia, jaki dostali ich rodacy z czarnymi krzyżami na płaszczach, nie pozwolili. 
Drugim ciekawym wydarzeniem, jest kradzież, której dokonano z 22 na 23 października na Jasnej Górze. Skradziono mianowicie z cudownego obrazu dwie złote korony podarowane przez papieża Klemensa XI. Swoje korony chciał ponoć podarować sam car Mikołaj II, ale Papież Pius X zadecydował że zostaną one wykonane przez złotnika z Watykanu, tym bardziej że podejrzewano, że za kradzieżą stoi carska administracja, a wydarzenie ma podtekst polityczny. Uroczystej koronacji dokonano 22 maja 1910 r. do czego również może nawiązywać inskrypcja u stóp Maryi. 

Na ten rok datuje się też poniższa modlitwa, z której ostatni wers wykorzystano w napisie:

Uroczyste złożenie hołdu Królowej Korony Polskiej (1910r)

"W Imię Ojca i Syna i Ducha świętego. Amen.
O Przenajświętsza Maryjo, Matko Boża, Królowo Korony Polskiej, jaśniejąca niezliczonemi łaskami i cudami w Narodzie naszym i w Twojem Królestwie Polskiem, upadam w najgłębszej pokorze do stóp Twoich najświętszych, oddaję Ci hołd poddaństwa, miłości i uwielbienia. Proszę Cię, wejrzyj łaskawie na nas, wyrwij nas z nędzy grzechów naszych i miłosierdziem Twojem osłoń nas przed słuszną karą Bożą. O Pani nasza, rozbudź w Polskim Twoim Narodzie wielkich, prawdziwych miłośników Ojczyzny, wspieraj pracę tych, co chcą ją dźwignąć i uszczęśliwić; umacniaj w nas wiarę świętą i przywiązanie do Kościoła katolickiego, abyśmy Cię wysławiali na wieki wraz z Synem Twoim. Błagam Cię o to przez miłość Twoją do Jezusa Chrystusa, Syna Twojego a Pana naszego, – który z Bogiem Ojcem i Duchem świętym żyje i króluje, Bóg po wszystkie wieki wieków. Amen.
O Maryjo, Królowo Korony Polskiej, módl się za nami!"

Do pełni szczęścia brakuje wizerunku całej kapliczki i miejsca gdzie się znajdowała...

Bardzo podobna być może znajduje się m.in. w Tyczynie na Podkarpaciu, jest na niej identyczna niemal inskrypcja. Postawiono ją również w 1910 roku.6 komentarzy:

 1. Podobnych kapliczek mnóstwo, jak Polska długa i szeroka, oczywiście nie wszystkie upamiętniają tak ważne wydarzenia. Modlitwa pasuje na współczesne czasy, gdy nawet spółki skarbu państwa oddają się pod opiekę Przenajświętszej.
  Z armatą skojarzyło mi sie dowcipne pozdrowienie: oby ci się dobrze działo, a że działo to armata, to niech ci się dobrze armaci...

  OdpowiedzUsuń
 2. ciekawa jestem z czego ta tyczyńska figurka ?
  na oko raczej nie z piaskowca, ale kto wie, może tylko współcześnie "odnowiona" ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiem, ale jest dość oryginalna. Niestety tylko takie małe fotki znalazłem.

   Usuń
 3. Prezentowane przez ciebie zdjęcia nie pokazują "kapliczek", dlatego też zapraszam do nas. Wyszukaj kapliczki Warmii, na Mazurach ich nie budowano.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Znam sprawę, dla niektórych punktem orientacyjnym czy są na Warmii, czy na Mazurach są właśnie kapliczki. :)

   Usuń