czwartek, 18 maja 2017

Minikronika - niestety smutna

Zmarł Chris Cornell. Był wielką osobowością sceny muzycznej, wokalistą obdarzonym niezwykłą barwą głosu. Miał 52 lata, czyli zmarł za wcześnie. 
Dla wielu jako założyciel zespołu "Soundgarden" kojarzony był z tzw. wielką czwórką z Seattle, czyli zespołami, które utworzyły podwaliny pod subgatunek muzyki rockowej zwany "grungem" (Nirvana, Soundgarden, Pearl Jam i Alice in Chains).  Nad zespołami zawisło jakieś fatum najwyraźniej, bo z wokalistów wielkiej czwórki żyje obecnie już tylko jeden - Eddie Vedder z Pearl Jam. 
Ja generalnie nie przepadałem za "grungem", choć powstało w tym nurcie parę naprawdę dobrych płyt i kultowych już piosenek. Natomiast jestem fanem późniejszej, różnorodnej twórczości muzyka. Naprawdę wielka strata.
 

Zupełnie nie wiem, czemu od ponad tygodnia media uparły się na epatowanie inną śmiercią - młodej kobiety w Egipcie. Mierżą mnie spekulacje pismaków, podczas gdy sprawę najlepiej skomentował Jerzy Dziewulski i ks Jerzy Zieliński:

Kobieta lecąc samotnie do Egiptu musi być świadoma tego, że w oczach miejscowych mężczyzn będzie wyglądała prowokująco już samym brakiem mężczyzny u swojego boku. Miejscowi będą patrzyli na nią jak na zdobycz.
(Jerzy Dziewulski) 

 "Nie osądzając tej kobiety, która tam pojechała, to przed wakacjami – naprawdę znam też trochę kraje arabskie, znam kraje muzułmańskie – kochane panie jeżeli nas oglądacie: wyjazd samotnej kobiety na wczasy, do kraju arabskiego, to jest proszenie się o nieszczęście."
(ks. Jerzy Zieliński) 

 Słowa księdza wywołały nieprzychylne komentarze, co świadczy że ludzie nadal nie mają pojęcia o mentalności ludów muzułmańskich. 

11 komentarzy:

 1. Czasami legendy umierają zbyt młodo.
  Jeśli chodzi o młoda Polkę w Egipcie, mnie także mierzi epatowanie śledztwem na okrągło i podawanie co chwile innych rewelacji. Na miejscu rodziny zabroniłabym puszczanie filmów i zdjęć z kompromitujących sytuacji w mediach.
  Wymienieni przez Ciebie komentatorzy być może mieli rację, ale przypomina mi to znowu oskarżanie ofiary zamiast kata...bo się prosiła!
  Przecież jechała z wycieczka i mieszkała w hotelu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tylko tu kat jest bezosobowy i kryje się w specyfice tego kraju. Nie jest zwyrodnialcem, który sforsował drzwi jej domu. Tymczasem na stronie MZS Egipt jest na liście krajów nie zalecanych jako cel podróży.
   JA na trybunę Widzewa nie wchodzę z szalikiem Legii - wtedy nie muszę się zastanawiać kto jest winny temu, że dostałem po gębie.

   Usuń
  2. Do Egiptu też nie pojechałabym sama, nie chadzam nocą po ulicach itd. by nie kusić losu. Chodzi o publiczne przyzwolenie na takie gadanie, bo to w jakiś sposób usprawiedliwia przestępcę - po co wozisz radio w aucie, mogą Ci je ukraść...

   Usuń
  3. Ale jak chciałabyś wpływać na publiczne przyzwolenie w Egipcie? Przecież nie skończyło się na gadaniu - zginęła dziewczyna a sprawcy nie dość że zostaną pewnie bezkarni, to jeszcze nie bardzo pewnie mają sobie co do zarzucenia, bo to niewierna była.

   Usuń
 2. Dlaczego artyści tak wcześnie umierają ?
  Kraje muzułmańskie to zupełnie inna mentalność..
  Nigdy bym nie pojechała do Egiptu sama,
  to jest faktycznie prowokowanie nieszczęścia.
  Mimo wszystko współczuję dziewczynie i rodzinie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Podzielam zdanie Jotki w sprawie insynuacji komentatorów. Chyba wczoraj czytałem, że w dużym mieście, w kraju, który zwie się Polska, o piątej nad ranem jakiś napastnik zgwałcił dwudziestolatkę, która spieszyła się na pociąg. A to nie był muzułmanin... popatrz, nie do wiary. Po co na o tej porze na pociąg i to na dworzec!
  Ok, to ironia, choć fakt autentyczny, ale ja tu widzę sprawę ewidentnie polityczną, mającą podsycić nienawiść do muzułmanów.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. http://rzeszow.wyborcza.pl/rzeszow/7,34962,21823109,pobil-i-zgwalcil-20-latke-w-centrum-rzeszowa.html

   Usuń
  2. Masz rację. To co mówi Dziewul to paranoja. Przecież wiesz lepiej.

   Usuń
  3. Nie paranoja, ale dlaczego tego nie mówi o naszym kraju?

   Usuń
  4. Ale co ma śmierć tej dziewczyny wspólnego z naszym krajem?
   Wychodzi na to, że ostrzeganie przed szlajaniem się samotnie po dyskotekach w kusej kiecce i wyjeżdżaniem samotnie do Egiptu, uważane jest za publiczne przyzwolenie na gwałt, bo takie odniosłem wrażenie komentarzy.
   Poza tym niektórzy nie mogą pojąć, że różnica między gwałcicielem w naszym kraju, a arabskim jest taka, że ten drugi nie uważany jest za zboczeńca. U nas jeszcze póki co tak, nawet jeżeli krytykuje się lekkomyślność niektórych kobiet.

   Usuń
 4. Każda śmierć [z małymi wyjątkami] jest nie w porę, za wcześnie. Nie nam o tym decydować. Nie mamy na to żadnego wpływu. Gadanie nic tu nie zmieni.
  A co do śmierci Polki w Egipcie. Myślę, że to nagłaśnianie sprawy, to pewnego rodzaju przestroga. Ku rozwadze innych. Dziewczynie i rodzinie należy współczuć.
  pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń