poniedziałek, 8 maja 2017

Niebezpieczna gra w konspirację

Archiwum Akt Nowych w Warszawie, kiedyś nosiło nazwę Centralnego Archiwum KC PZPR. Tam znalazły się po wojnie AKowskie archiwa, ogromne źródło wiedzy na temat tego co się działo podczas okupacji. Oczywiście interesują mnie najbliższe okolice - sochaczewski obwód AK o kryptonimie "Skowronek".
Poniższa sprawa jest dość ponura, człowieka o którym mowa zabito bez jednoznacznej wiedzy o tym, czy jest to wyrok słuszny. Błąd i wyrozumiałość mogły mieć jednak katastrofalne skutki. Nie wiem czy sprawa znalazła swoje wyjaśnienie.
Gmina Młodzieszyn to rejon 5 obwodu, tzw Rejencja Ciechanowska, tamtędy przebiegała granica z Rzeszą. Płock był już wcielony w jej tereny, więc "Szczapa" przedostał się po swoją śmierć przez zieloną granicę, ponieważ były tam i są nadal lasy. 5 komentarzy:

 1. Każdy czas wymaga ofiar. Najgorsze, że my Polacy nie uczymy się na błędach przeszłości. Oszczędził o to by dzisiaj wielu ludziom godnego życia...
  zolza73.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Pochopne działanie bez dogłębnego sprawdzenia przypomina mi dzisiejsze działania komorników, nieważne komu zabierają, byle dało się co zabrać...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie są to rzeczy, które można porównać. Myślę że wybrali mniejsze zło.

   Usuń
  2. Zdaję sobie sprawę, ale takie skojarzenie współczesne przyszło mi do głowy...

   Usuń
 3. Z dzisiejszej perspektywy mogłoby się wydawać, że to było dość bestialskie podejście do tego człowieka. Jednak tak jak piszesz, wtedy wyrozumiałość w pewnych sytuacjach mogła pociągać za sobą bardzo, ale to bardzo daleko idące skutki.

  No w sumie masz rację, aż tak silnego ,,promieniowania" z Francji nie będzie na nas chyba. Czas pokaże czy mieszkańcy tego skądinąd ładnego kraju postąpili słusznie. A co do pani Le Pen to całkiem możliwe, że zamiast prezydentury wprowadzi swoich ludzi do tamtejszego Parlamentu. Bo kurs raczej się w pewnych kręgach nie zmieni.

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń