środa, 5 lipca 2017

Kościół św Trójcy na Zamku w Lublinie

Przed wejściem do zamku należałoby coś o nim napisać.  Istotniejsze jest chyba to, że przez 100 lat, począwszy od początku XIX wieku zamek robił za więzienie. Wtedy zresztą większość go powstała, bo z najstarszych jego części cudem chyba ocalała opisywana dalej kaplica i donżon, czyli baszta. Głupio się przyznać, ale nie weszliśmy na nią, pomimo wykupienia biletu, bo jak już raz wyleźliśmy z zamku, nie było czasu do niego wrócić. Byliśmy za to w kaplicy.

Tyle z zamku zostało w 1810 roku. (źródło: wikipedia, rys. L. Urmowski)

Powiem szczerze, po wejściu do środka wydaje się wielkie "łał". Oczywiście zależy co kto lubi, ale freski powalają, z tego co czytam są unikatem na skalę Europejską, będąc połączeniem sztuki bizantyjskiej i zachodnioeuropejskiego gotyku. Przetrwały być może dlatego, że w czasach, kiedy zamek służył za kazamaty, kaplicę zamkową otynkowano. Te malowidła na powrót odkryte pod koniec XIX w., dla oczu przywracano niemal 100 lat i udostępniono stosunkowo niedawno. Zresztą najlepiej będzie jak oddam na chwilę głos Józefowi Czechowiczowi, który też zachwycał się tym miejscem:

"Kościół św. Trójcy to jeden z najpiękniejszych w Polsce zabytków. Zbudowany z niezwykłym umiarem, pokryty bardzo pięknemi freskami, które, niestety w dużej części zniszczyło barbarzyństwo rosyjskich władz zaborczych, stanowi skarb Lublina. Wnętrze oświetlają okna z piękną polichromją we wnękach. Sklepienia gotyckie, wsparte na jednym słupie, również pokryto freskami. Żebra sklepień mienią się barwami starożytnych ornamentów. Polichromja kościoła jest dziełem Andrzeja, jednego z ruskich malarzy Władysława Jagiełły i pochodzi z r. 1415. Freski zasmarowane przez Rosjan wapnem, restaurowali art. malarze pp. Trojanowski i Świeży."
Dodam tylko, że oprócz mistrza Andrzeja feski tworzyło jeszcze dwóch artystów, każdy dysponujący indywidualnym stylem i warsztatem - środkowe części tworzył „Kurył” – Cyryl, a najniższe partie Juszko.

No cóż, może będę teraz nudny, ale z egoistycznych pobudek pokażę Wam kilka tych fresków...
Wchodzimy wejściem od południa. Żeby się zorientować w malowidłach skopiowałem ten oto plan kaplicy, choć pewnie gdzieś w necie można to znaleźć w dużo lepszej wizualizacji. Zrezygnowałem z robienia zdjęć aparatem na rzecz telefonu, w obawie że nie wyjdą co chyba było błędem, bo powinienem robić jednym i drugim


A więc wchodzimy do nawy głównej, na prawo mamy prezbiterium. Po lewej nr 75 - Modlitwa fundatora (czyli Jagiełły). Ten okrągły element przypominający beczkę to wieżyczka kryjąca schody prowadzące na chór. Nie robiłem zdjęcia, bo szereg okien nad chórem oświetlać miało pomieszczenie i zdjęcia robione w ich kierunku pokazują niewiele.

nr 75

 Ale najbardziej się rzuca w oczy ta kolorowa kolumna. Patrząc na nią, człowiek automatycznie jedzie wzrokiem do góry, na sklepienie, gdzie fruwają rozmaite cherubiny, serafiny...Obracając się do tyłu, oglądamy ścianę południową, Są to freski 54 - Melchizedech, 55 - Izajasz, 56 - Nawiedzenie św. Elzbiety, 59 - Eliasz na Pustyni, 60 - Uzdrowienie człowieka z uschnięta ręką, 63 - Śmierć ubogiego Łazarza, 64 Komunia i pogrzeb Marii Egipcjanki. Na zdjęciu poniżej w detalu fresk 65 - Rzeź niewiniątek.


Ściana południowa - freski freski 54, 55, 56, 59, 60, 63, 64

nr 65
 Nadal ściana południowa, numery 48 - Zwiastowanie, 52, Gościnność Abrahama 53. Św Paweł i trzej Ojcowie Kościoła Wschodniego. Co ciekawe zwiastowanie ma swoje "dokończenie", czyli postać Gabriela po przeciwnej stronie tego... hmm portalu (to się pewnie inaczej nazywa, chodzi mi o wejście) do prezbiterium.Zatem przeskoczmy tędy na ścianę wschodnią. Jest Gabryś! Nr 48, 50 - Zstąpienie Chrystusa do Piekieł, oraz 51 - Deesis (Wstawiennictwo Matki Boskiej i św. Jana). Owo Deesis (gr. modlitwa, prośba) polega na trzyczęściowym przedstawieniu świętych, gdzie centralną postacią jest Chrystus wysłuchujący próśb - Jana i Marii. Oczywiście taka trójdzielność obrazu charakterystyczna jest dla ikon, więc znów motyw wschodni.
Dalej ściana Wschodnia - freski 41 - Chrzest Jezusa  i 45 Wjazd do Jerozolimy. Poniżej było coś, co się niestety nie zachowało. Takich białych plam jest niestety kilka.


Trochę niefajnie, że nie sfotografowałem dobrze całego tego wejścia do prezbiterium. W zasadzie to sfotografowałem, ale w przejściu kłębią się ludzie. Po bokach obejrzymy się za chwilę, tymczasem na wprost mamy scenę 25 - pojmania Chrystusa i po prawo 26, sądu sanhedrynu.


nr 25

Ściana południowa, detal nr 32 - Ukrzyżowanie.


 Ściana północna taki mały odpoczynek od tematyki religijnej - numery 17 i 18 czyli portret konny Jagiełły, oraz herb Śreniawa. Tym herbem pieczętował się Dobiesław Kmita  z Sobienia i Wiśnicza, pierwszy wojewoda Lubelski.


No i Małas studiujący legendę kaplicy. Dziękuję na razie za uwagę... Nie śpicie jeszcze? :D5 komentarzy:

 1. Oto i odpowiedź na jedno z moich pytań:) Po wejściu tam też wydałam głośne 'łał'. Do wizyty w kaplicy przygotowałam się więc te informacje nie są mi obce:) Patrząc na Twoje zdjęcia czułam się tak jakbym oglądała swoje:) Ja jednak robiłam je aparatem. Do telefonu nie mam zaufania. Baszcie nie odpuściłam, wyjście na nią okazało się przyjemne i nie męczące w przeciwieństwie do wieży Trynitarskiej.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dość mroczny wystrój, ale wolę takie, niż nowoczesne z dużą ilością złoceń wszelakich.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytam i podziwiam; pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziękuję Ci serdecznie za te zdjęcia.
  :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Na moje oko, gdybym nie przeczytał Twojego opisu sądziłbym, że chodzi zapewne o jakieś bizantyjskie miejsce, może w Turcji (nie wiem w sumie). Równie unikatowe freski są podobno w takiej wieży w miejscowości Siedlęcin. Tamte przedstawiają jednak wizję artysty dotyczącą ,,Pieśni o Rolandzie" (o ile dobrze pamiętam). A ich unikatowość przejawia się tym, że w czasie jak powstały to na freskach zajmowano się głównie religijnymi motywami.

  Też nie świętowałem. Nie było okazji.

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń