czwartek, 27 września 2018

Milczące Psy


Powyższy cytat krąży po necie jako tajna instrukcja Carycy Katarzyny - "jak pokonać Polskę". Ona jednak nie wypowiedziała tych słów, włożył je w jej usta na kartach powieści "Milczące Psy" wybitny pisarz Waldemar Łysiak. Było to w roku 1990, czyli jak możecie łatwo obliczyć - 28 lat temu. 
Data 1990 - w żaden sposób nie dawała podstaw do takiego czarnowidztwa, na głowę orła wróciła korona, odbył się ostatni zjazd PZPR, zmieniła się konstytucja, honorowano wszędzie Lecha Wałęsę itd. itd...
Dlatego cały ów monolog można było traktować jako czysto historyczną fantazje... Jednak Łysiak, ani wtedy, ani wcześniej, ani później nigdy nie pisał takich rzeczy tylko w odniesieniu do przeszłości, ani tym bardziej dla czystej fantazji.
Milczące Psy natomiast... cóż, tu autor posunął się aż do czasów biblijnych, do nocy, kiedy na drzewie zawisł Judasz, a krwawe łzy trupa zrosiły rozsypane u jego stóp srebrniki. Owe srebrniki nabrały szkarłatnej barwy, a po wrzuceniu całej dwunastki do świątynnej skarbony, zaraziły barwą wszystkie leżące tam monety... srebro podróżowało przez wieki, przez liczne kraje stanowiąc skarb przeklęty, korumpujący duszę i serca każdego, kto został nim obdarowany, czyniąc z niego "milczącego psa", który nie wiedział już czym jest dobro ojczyzny i zaczął służyć innym sprawom...

I tyle bajek... dobranoc.5 komentarzy:

 1. obecnie to"nowa oligarchia"magdalenkowa -"intelektualna elita" motłochu.Marsz neomarksistów przez przez instytucje (kino, teatr itd). Na ulicy motłoch neomarksistów(UBywatele RP,Kodomici,tęczaki i zieloni,postępaki)-w większości za jurgielt z Brukseli.W necie tuby propagandowe itd.
  "Największym grzechem Ponińskiego nie było wszakże to,że brał pieniądze z dworów obcych.W wieku tym była to rzecz zwyczajna ;nie gardzili takimi dochodami ani Niemcy,ani Francuzi ,ani Anglicy,a wszystkich ,także i Polaków bili w tym względzie Szwedzi.U nas wielu ze szlachty i liczni magnaci uważało ten sposób zarobkowania za jeden z lepszych i nie gardzili cudzym groszem,jeśli tylko chciano im go dawać."
  "....żaden ślad nie pozostał po tych ,których kupowano za łyżkę strawy,za kilka talarów-te słowa W.Kalinki warto mieć na względzie ,jeśli podejmuje się ten temat."-"Sekrety starych więzień"S.Milewski str.274.

  OdpowiedzUsuń
 2. Cóż tu komentować; jaka jest sytuacja w kraju- każdy widzi. Kiedy przeczytałam, że G.Schetyna płaszczył się przed Merkel, to mnie zamurowało.
  Zastanawiam się - "Czy ojciec Grzesia Schetyny - Zbigniew - dałby jemu w twarz czy może… przebaczył???" Co robi z człowieka żądza władzy i pieniądza? niektórym przysłania wszystko.

  OdpowiedzUsuń
 3. żadnemu z państw nie zależy na wolnej i niepodległej Polsce-większość "naszych" polityków i przedstawicieli waadzy posiada charakter lokajski.Naród dumny ,tylko "elity" sprzedajne..... .Przy obecnym układzie sił ,rozsądne jest hasło:NIE GŁOSUJĄC WYBIERAM LEPIEJ,nie ma cholery czy dżumy-jest zwykły syf.

  OdpowiedzUsuń
 4. Może to fantazja, a może nie? Obejrzałam dzisiaj listy wyborcze do lokalnego samorządu...szkoda słów.

  OdpowiedzUsuń
 5. interesująca będzie frekwencja wyborcza-czy to nie dziwne ,że większość rozsądnych ludzi widzi ten cały cyrk i nie protestuje?Tymczasem w wyborach od lat przekomarzają się lokalne kliki i obiecują gawiedzi coraz więcej ścieżek rowerowych , a znajomi króliczków chodzą i głosują.Układy i układziki -poza tym ta bezinteresowna nienawiść .....

  OdpowiedzUsuń