poniedziałek, 28 stycznia 2019

Licho nie śpi


Trzymam w łapkach swój "autorski" egzemplarz "Licha". Napisałem opowiadanie, które otwiera tą zacną antologię - gdzie znalazłem się wśród autorów spośród których, kilku zdążyłem poznać nie tylko z książek, choć jeszcze nie osobiście, ale na tyle żeby móc stwierdzić że są też fajnymi ludźmi. Cieszy mnie ten fakt tym bardziej, że byłem wiernym czytelnikiem poprzednich części, a idea słowiańskiego horroru zachwyciła mnie tak bardzo, że postanowiłem napisać własne opowiadanie, stylizując je na na XIX w. w którym rozgrywa się jego akcja. Nie sądziłem wtedy, że zostanie wybrane spośród kilkunastu innych i opublikowane.
Przygodę chętnie powtórzę, jeżeli powstanie kolejna część - już tetralogii. 

Wysłanie opowiadanka pozwoliło mi na poznanie kilku osób, wyznających tzw. rodzimą wiarę i trochę sobie na ten temat podyskutować. Chyba nigdy od czasów upadku religii Słowian, pragnienie jej przywrócenia nie było silne jak teraz. Nie wiem za bardzo co o tym sądzić, nadal wydaje mi się to dziwne, jak tworzenie układanki, z której ocalał jeden element. Resztę musimy sobie wyobrazić.

 Po napisaniu opowiadania p.t "Głowa", okazało się, że przed II wojną światową  faktycznie taki artefakt został znaleziony w Jankowie. Niestety zabytek zaginął pod koniec wojny i nigdy nie udało się ustalić jego pochodzenia.

16 komentarzy:

 1. Nie mogę inaczej, muszę Ci pogratulować, ale spokojnie, ten „mus” to nie przymus ;)
  Daj znać jak będą tworzyć antologię humoreski :D

  OdpowiedzUsuń
 2. mnie interesuje tylko, czy ten horror jest doomy, czyli taki bez szans na happy end... if not, to zapominamy o rozmowie, a jeśli tak, to możemy pogadać o tym, jakby tu się z Tobą zakolegować, byś mi ten tekst wysłał mailem gratuit...
  p.jzns :)...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ha, ha nie ma sprawy. Zakończenie... cóż, raczej ciężko uznać za happy end... Na Twojej stronie chyba jest adres - jeżeli aktualny to wyslę.

   Usuń
  2. aktualny... dziękować :)...

   Usuń
 3. Fajna okładka, daje przedsmak tego, co można spotkać w środku.
  Gratuluję :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Gratuluję tego wyróżnienia. Nigdy nie lubiłam horrorów, bo potem mam koszmary senne. Tak już mam, że czytając wolę się śmiać niż bać.

  OdpowiedzUsuń
 5. Fajnie , książkę sprzedawać razem z kciukiem ,jak na horror przystało!
  Zabytek "zaginął" ,żeby nie dojść prawdy-taki zabytek nie mógł być prasłowiański ....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. właśnie wysłuchałem Twojego wywiadu w radio So autorze R.-GRATULUJĘ.

   Usuń
 6. Widzę, że cały czas się rozwijasz literacko, a to się chwali. :) Gdybym ja miał tyle zaparcia, by swoje teksty jakoś bardziej rozreklamować... Ale mimo to nie mogę narzekać. :D

  Jak ktoś wyznaje inną wiarę czy nie wierzy w nic nadprzyrodzonego, to właściwie jego rzecz. Ważne jest chyba tylko to, by nie krzywdził przy tym żadnego elementu przyrody. Swoją drogą słowiańskie elementy wierzeń, podań, legend są według mnie znakomitym podkładem pod jakieś większe twory artystyczne i nie tylko.

  Może podświadomie chciałem zobaczyć jak to jest nie mieć ciepłej wody i ogrzewania? W sumie to już i tak sprawa miniona i załatwiona w całości dość szybko.

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 7. głównym bohaterem horroru na ziemi jest homo sapiens-niszczyciel totalny...

  OdpowiedzUsuń
 8. serdecznie gratuluję :) oby szło w świat

  OdpowiedzUsuń
 9. Niedawno, dla zapełnienia dziury na jakiejś konferencji, zaproponowano mi 30 minutowy wykład n.t. Sztucznej Inteligencji. Z wykładu zrobiła się zażarta dyskusja, i po kilku godzinach bardziej wrażliwi odpadli kwitując to słowami, że "takiego horroru się nie spodziewali", ale przyjdą jeszcze raz jak będzie ciąg dalszy. Nie było ciągu, bo nie było dziury, nawet czarnej.

  OdpowiedzUsuń
 10. ten wykład jest gdzieś dostępny?tak z czystej ciekawości pytam
  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń