poniedziałek, 17 lutego 2020

Czarty, biesy, zjawyJeżeli ktoś zna "Biesiadę Widm", autorstwa Dumasa, albo "Wieczory Badeńskie", czyli opowieści o rzeczach niesamowitych spisane przez Józefa Maksymiliana hrabiego z Tęczyna Ossolińskiego herbu Topór, będzie w stanie sobie uzmysłowić konstrukcję "Opowieści z pańskiego stołu". 
Oto w srogą, zimową noc w jednym ze szlacheckich dworów zbiera się częściowo przypadkowe, częściowo proszone towarzystwo i poczyna opowiadać różne "historyje, straszne a ciekawe". A pojawiają się w nich ślady dawnych wierzeń - płanetniki, wieszczy i tym podobne, ścierając ze świadomością chrześcijańskiej Rzeczpospolitej, przy czym często to stara wiara okazuje się jedynym panaceum na złe moce...
Książka jest pozycją rozrywkową, przyjemną w odbiorze, ale jakoś szczególnie nie rzuca na kolana. Wydawnictwo BOSZ, zdążyło już zresztą przyzwyczaić czytelników do tematów słowiańskich, podanych w lekkim sosie i pięknej oprawie.

Skoro nadmieniłem o "Biesiadzie Widm" - tu za zwykłymi opowieściami o duchach czai się znacznie mroczniejsze widmo - Rewolucja Francuska. Dyskusja o regresie kulturalnym, jaki był jej towarzyszem - a którego Aleksander Dumas - urodzony w 1802 roku był spadkobiercą i upiorach rozbudzonych przez głupotę i makabryczną codzienność tworzoną przez ścięte głowy i wywlekanych ze swych grobowców starych władców jest być może daleko bardziej działającym na wyobraźnię tłem niż francuskie makabreski. Nowe wydanie nosi tytuł "Opowieści o duchach". Wieczory Bodeńskie czytałem - aczkolwiek tych typowo sarmackich opowieści brak na mej półeczce. Zapewne do czasu, bo serwisy aukcyjne - gdyby były półkami - uginałyby się od tej pozycji, dostępnej w niskiej cenie.  14 komentarzy:

 1. pokrótce: lubię te vintage'owe proto-horrory, są jak wino, im starsze, tym lepsze...
  co prawda nie każde stare wino jest dobre, ale wicie - rozumicie, to tylko metafora taka...
  p.jzns :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To się dobrze czyta - choć po fakcie pozostaje faktycznie czasem niedosyt. :)

   Usuń
 2. Z BOSZa chciałam "Bestiariusz słowiański" kupić,ale stwierdziłam,że chyba to jednak nie dla mnie.Za dużo obrazków,za mało treści.
  Te "Wieczory Badeńskie" też bym mogła mieć u siebie na półce

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ten "Bestiariusz", obie części to raczej rodzaj kompendium encyklopedycznego, na pewno nie beletrystyka... aczkolwiek ponoć niekoniecznie zbyt naukowo w niej jest, bardziej rozrywkowo... nie wszystkie stworki faktycznie istniały w mitologiach ludowych, niektóre są podrasowane przez autorów lub nawet zmyślone... niemniej jednak niektóre bardzo sympatyczne, np. BAJ, który wieczorami przemyka po ścianach chaty i za nieco kaszy z mlekiem nuci dzieciom kołysanki do snu...
   p.jzns :)

   Usuń
  2. Mam "Wielką księgę demonów polskich" Podgórskich.Oczywiście nie ma tam sympatycznego Baja.

   Usuń
  3. Ta księga to taka sobie jest, już fajniejszy ten bestiariusz.

   Usuń
  4. Ja często z niej korzystam

   Usuń
 3. Duchy, upiory i zjawy to nierozerwalna część historii każdego chyba zamku, cmentarza itp.
  Można nie przepadać za taką literaturą, ale na pewno ma ona wyższe loty, aniżeli współczesne opowieści o zombie, masakrach piłą mechaniczną itd.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tak. I z reguły niosą ze sobą jakiś morał. :)

   Usuń
 4. A ja tam wolę horrory o zagrożeniu świętego Kościoła ludzi grzesznych... Pewnie mam spaczony gust ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie, po prostu również lubisz zajmować się fikcją.

   Usuń
  2. Nie fikcją, ale ludźmi, którzy tę fikcję wymyślają.

   Usuń
 5. If you're trying to burn fat then you need to jump on this totally brand new custom keto meal plan.

  To create this service, certified nutritionists, fitness couches, and top chefs have united to provide keto meal plans that are powerful, convenient, economically-efficient, and fun.

  Since their launch in early 2019, thousands of individuals have already transformed their figure and well-being with the benefits a certified keto meal plan can provide.

  Speaking of benefits: in this link, you'll discover 8 scientifically-tested ones provided by the keto meal plan.

  OdpowiedzUsuń
 6. As stated by Stanford Medical, It's in fact the SINGLE reason this country's women live 10 years longer and weigh an average of 19 KG lighter than we do.

  (And actually, it has totally NOTHING to do with genetics or some secret diet and really, EVERYTHING to do with "how" they eat.)

  P.S, I said "HOW", not "WHAT"...

  CLICK on this link to see if this little questionnaire can help you release your true weight loss possibilities

  OdpowiedzUsuń