czwartek, 9 kwietnia 2020

Przepowiednie...


Jan Nepomucen Olizarowski to pseudonim, pod jakim wydał tą książkę Janusz Roszko, z zawodu reporter, z wykształcenia historyk. Książeczka oprócz samych przepowiedni zawiera ich interpretacje, ale też związane z nimi mistyfikacje i cel ich powstania. Co ciekawe - autor przyznaje, że twórcy niektórych wykazali się sporą intuicją, przewidując w pewnym sensie naprawdę przyszłość. Ponieważ jednak większość przepowiedni ma formę alegoryczną, wiadomo, że znaczyć one mogą wiele, a często sugerować odbiorcy znającemu historię domniemaną, proroczą właściwość.
Wiele z nich ze względu na religijny charakter, zakłada ingerencje boską w losy Polski, która wskutek modłów ma znów objąć wiodącą rolę w Europie. Takie "ku pokrzepieniu serc".  
W tej małej objętościowo książeczce znajdują się wszystkie bodaj najistotniejsze  tego typu teksty, krążące po terenach polskich i Polaków dotyczące. 

W kolekcji swojej mam też poniższą pozycję, której dla odmiany nie polecam. Haasler nie umie po prostu pisać, rewelacje zawarte w "Księdze Zagłady" można przejrzeć równie dobrze podczas godzinnego szusowania do Internetach. Jest on autorem drugiej, równie źle napisanej książki - "Tajne sprawy papieży" - obydwie są zbiorem plotek, domniemywań i fantastycznych spekulacji. 

5 komentarzy:

 1. Jestem wyjątkowo dobrze zorientowany w tych przepowiedniach. Rzekłbym: wręcz na bieżąco ;)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wątpię, Asmo, nie wątpię. :D
   Ale książka by Ci się przydała. :)

   Usuń
 2. "Przepowiednie dla Polski i świata" mam.Albo coś podobnego.Dwie książki z tego tematu mam,ale gdzie???
  Druga jest mi nieznana.

  Akurat ten temat niespecjalnie mnie interesuje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie można się interesować przecież wszystkim. :)

   Usuń
 3. Tę czerwoną książkę mam, chyba masz rację, że nie należy ona do pierwszej klasy literatury. Chociaż szczegółów nie pamiętam za bardzo (może dlatego, że nudna była albo coś).

  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń